טיקים אצל ילדים – כל מה שחשוב לדעת

תוכן עניינים

טיקים אצל ילדים מוגדרים בתור תנועות מוטוריות או קוליות. התנועות הללו, זאת בניגוד למה שרבים חושבים אינן נמצאות בשליטה מוחלטת של הילדים. למעשה, הופעה של טיקים מהווה סיבה מרכזית לכך שהורים פונים עם ילדיהם לנוירולוג ילדים. יש סוגים שונים של טיקים:

  • טיקים פשוטים – תנועות פתאומיות כמו משיכה של הכתף או מצמוץ של העיניים. תנועה הנמשכת פחות משניה אחת.
  • טיקים תנועתיים מורכביים – מערבים קבוצה גדולה של השרירים. התנועה מאופיינת במטרה כמו למשל הצורך לגעת במשהו.
  • טיקים קוליים פשוטים – השמעת קול החולף במהרה כמו המהום למשל.
  • טיקים קולים מורכבים- אמירה של ביטויים מילוליים מחוץ להקשר.

 

מה הסבירות שהילד שלי יחווה טיקים?

לפני שנענה על השאלה הזו, חשוב לעשות אבחנה בין טיקים שחולפים מעצמם לבין תסמונת טורט שזו בעיה רפואית הדורשת התיחסות וטיפול מיוחד. אצל אחוז גבוה מהילדים, הטיקים יופיעו בין גיל חמש לשש. נמצא קשר ישיר בין הופעה של טיקים לבין לחץ ומתח, אך עדיין הורים מדווחים כי עלייה בתדירות הטיקים בזמן רוגע כמו צפיה בטלוויזיה.

מתוך 100 ילדים שיש להם טיקים, רק 2% מהם מפתחים תסמונת טורט. תסמונת זו כוללת שילוב בין טיקים תנועתיים וטיקים קוליים מורכבים. במקרים רבים התסמונת מתלווה גם לבעיות קשב וריכוז, בעיות התנהגותיות ונטייה ל – OCD. על פי האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי, כדי שילד יוגדר כסובל מתסמונת טורט חייבים להתקיים לפחות 2 טיקים מוטוריים ולפחות טיק אחד קולי. הטיקים צריכים להופיע לזמן של יותר משנה, פעמים רבות.

 

איך מטפלים בטיקים אצל ילדים?

יש כל מיני שיטות לטיפול בתסמונת עצמה וגם בטיקים באופן כללי כמו טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול רגשי דינמי, טיפולי רפואה משלימה לילדים, טיפול תרופתי ועוד.

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: