מה כדאי לדעת על רפואה סינית?

תוכן עניינים

הרפואה המערבית והרפואות המסורתיות העתיקות הולכות ביחד יד ביד כבר הרבה מאד שנים. אם בעבר היה ספק בנוגע ליעילות של הטיפולים של הרפואה הסינית הרי שכיום גם רופאים מערביים יודעים שיש לה את ההשפעה שלה על מגוון רחב של מצבים, מחלות או בעיות ואין שום סיבה לפסול אותה ללא בחינה מעמיקה. כיום ידוע שיש לא מעט תסמינים או מצבים שבהם לרפואה הסינית תהיה אפילו הצלחה גדולה יותר מזו של הרפואה המערבית ולכן לא מעט אנשים או מטופלים מוצאים את עצמם בודקים את האפשרויות שלהם מבחינת הרפואה הסינית. אז מה יש בה שהוא מוצלח כל כך? מה מציעים הטיפולים האלה שלא מציעה הרפואה המערבית? לשאלות אלה יש תשובה והיא כי רפואה סינית רואה את האדם כמכלול של גוף ונפש שמשפיעים האחד על השני ולכן על מנת לטפל באחד – חשוב מאד לטפל במקביל גם בשני. תרופות או טיפולים פיזיים לבדם לא יעזרו אם הגורם למחלה פנימי.

 

מה הייחוד של רפואה סינית?

מכיוון שהרפואה הסינית, כאמור, מתייחסת גם לחיצוניותו של האדם וגם לפנימיותו – הרי שצריך לבחון לעומק מה מפריע בשני המישורים האלה לבריאות התקינה. מי שמטפל כבר הרבה שנים ברפואה סינית, כמו אורי אלטר למשל, יודע להצביע על ההבדל הקטן הזה שעושה פלאים ומביא איתו בשורה אמיתית וגדולה. כאשר אדם חש כאב פיזי מסוים בגוף שלו, לעיתים קרובות כל מה שהוא צריך זה לדבר עליו, לספר מתי הוא התחיל לחוש אותו ולשתף באופן שבו החיים שלו מתנהלים בשגרה נכון לאותה נקודת זמן. ייתכן מאד והיה שינוי כלשהו שהשפיע גם על הבריאות שלו, ייתכן והוא חווה חרדה לקראת אירוע חשוב בחיים וייתכן שממש בזמן האחרון הוא חווה טראומה או אובדן ולא לגמרי התגבר עליהם.

טיפולים נפוצים ברפואה הסינית

כאשר מדברים על טיפולים שמבוססים על תורת הרפואה הסינית מתכוונים למגוון רחב של פעולות שמתוכן המטפל יבחר את אלה המתאימות והנכונות ביותר עבור כל מטופל ומטופל. כך למשל נפוצה מאד התאמה של התזונה השגרתית על פי מה שהמטופל חווה, על בסיס תחושות או רגשות שיש לו ועל פי התורה הסינית שמשייכת תכונות כאלה ואחרות למרכיבי מזון שונים וכך ממליצה על תפריט בבנייה אישית שיסייע להתקדם, להתגבר על חסמים ובאופן כללי ייטיב יותר עם המטופל. טיפול נוסף נפוץ ופופולרי הוא הדיקור. באמצעות מחטים קטנטנות שננעצות במקומות אסטרטגיים לאורך ורוחב הגוף אפשר לשחרר חסמים כאלה ואחרים שכלל לא מודעים לקיומם והאנרגיה הפנימית תחזור לזרום בצורה תקינה, נכונה ונעימה.

 

לבחור את הטיפול הנכון

חשוב מאד להיות קשובים למטפל, שכן בזכות הידע והניסיון הרבים שכבר יש לו הוא יוכל להבין אילו טיפולים יהיו הכי מתאימים לכל אחד. ייתכן ויהיה זה טיפול מסוג אחד וייתכן ששילוב בין כמה מתודות יהיה הדבר הנכון שישיג את התוצאות המיוחלות. כך או כך – עצם ההתייחסות לפנימיותו של המטופל היא הגישה החדשנית וזה מה שמביא איתו הרבה רוגע ושלווה פנימית. חשוב מאד לחוש בנוח במחיצתו של המטפל ולשתף אותו בכל מה שחשים, לרבות תחושות שליליות או מחשבות טורדניות שמדירות שינה וגורמות לחוסר שקט. אט אט עם התקדמות הטיפולים ללא ספק אפשר יהיה לחוש את השינוי שמגיע ואיתו את הרוגע והשקט הפנימי ששבים אל המטופל.

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: