שלשולים והקאות – קלקול קיבה, אבל לא רק

תוכן עניינים

פעילות מערכת החיסון כנגד מחוללי מחלות שחודרים לגוף שלנו מהאוכל והשתייה שאנו צורכים, באה לידי ביטוי פעמים רבות בצורה של שלשולים והקאות. מטרתם היא אחת – לסלק מהגוף את הפתוגנים האלו בטרם ייכנסו לזרם הדם ויגרמו לזיהומים מפושטים יותר. על פי רוב, תסמיני השלשול וההקאה נגרמים עקב זיהומים חיידקיים שגורמים לנו לקלקול קיבה, אך כפי שתבינו מייד, ישנם גם גורמים נוספים שעלולים לגרום לכך.

 

שלשולים והקאות על רקע חיידקי

הסיבה השכיחה ביותר להופעת שלשולים והקאות היא, כאמור, קלקול קיבה שנגרם בשל חיידקים שמצויים במקורות שתייה מזוהמים, מזונות שלא עברו בישול יסודי או מזונות שאוחסנו בתנאים שאינם מתאימים עבורם (למשל בשר טחון שלא נשמר בקירור). חיידק בקיבה מאוד נפוץ שעלול לגרום להקאות ושלשולים על רקע קלקול קיבה הוא הסלמנולה, אך קיימים גם חיידקים נוספים, דוגמת אי-קולי, שיגלה, קמפילובקטר ועוד.

 

וירוסים שגורמים להקאות ושלשולים

לא רק קלקול קיבה בשל זיהום חיידקי עשוי לגרום להופעת שילשולים והקאות, אלא גם חשיפה לוירוסים שונים, בראשם נורו-וירוס, אדנו-וירוס ורוטה וירוס. וירוסים מהסוג הזה עלולים לגרום לשפעת המעיים, מה שמכונה גם גסטרואנטריטיס ויראלית. ההידבקות בווירוסים אלו מאוד מהירה והם עוברים בעת מגע ישיר בין בני אדם, באוויר (למשל, רסס טיפות הרוק לאחר התעטשות) ואפילו ממשטחים שאינם נקיים, בעיקר במקומות ציבוריים הומי אדם.

 

כיצד ניתן לטפל בצורה טובה?

ראשית כל, יש לשמור על היגיינה, לצרוך מזון מבושל ולא חי ולהימנע ככל שניתן מצריכת מזונות שלא הוכנו על ידכם. הדבר השני הוא טיפול מהיר על ידי רופא, שיאבחן את הבעיה ויעניק טיפול תרופתי שעשוי לכלול גם מתן תרופות אנטיביוטיות, כאשר מדובר במחולל מחלה חיידקי. הדבר השלישי הוא לקבוע תור אצל מטפל ברפואה סינית.

 

באמצעות תזונה נכונה, צמחי מרפא סיניים ודיקור סיני, ניתן לטפל בהופעת שלשולים והקאות בצורה מיטבית, לחזק את המערכת החיסונית מפני וירוסים וחיידקים למיניהם ולהחזיר את הגוף לאיזון, במידה ובכל זאת נדבקים. הרפואה הסינית אינה כוללת שימוש בתרופות, היא מתאימה גם לילדים, קשישים ונשים בהריון, אינה מתנגשת עם הטיפול הרפואי שמקבלים ותורמת לשינוי קבוע לאורך זמן. מומלץ לכם לנסות.

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: