תסמונת טורט טיפול אלטרנטיבי – האם יכול להקל?

תוכן עניינים

תסמונת טורט היא הפרעה נוירולוגית המאופיינת בהופעת טיקים, תנועות מוטוריות או קולות ללא מטרה וללא שליטה. ההפרעה שכיחה בקרב שלושה מתוך אלף ילדים. הטיקים מחולקים לטיקים פשוטים ומורכבים, הם משתנים בין ילד לילד ומופיעים ברמות שונות של חומרה. לרוב, מי שסובל מהתסמונת סובל גם מבעיות רגשיות והתנהגותיות נוספות.
הורים רבים חוששים מהתסמונת, משום שבאחוז גבוה מהמקרים, הטיפול הקונבנציונלי אינו עוזר. לכן, הם פונים לטיפול התנהגותי או טיפול טבעי. נמצא כי עבור ילדים ומבוגרים, הסובלים מתסמונת טורט טיפול אלטרנטיבי מקל ומשפר באופן ניכר את איכות החיים שלהם.

אחת השיטות שמוכיחות את עצמה פעם אחר פעם היא באמצעות עיסוי רפואי, המסייעת להפחית את רמות הלחץ והחרדה. בנוסף, השיטה יעילה בהפחתת שכיחותם של הטיקים, משך זמן ההופעה שלהם ועוצמתם. גם הרפיה של השרירים, נשימות עמוקות וארוכות תורמות רבות לטיפול בתסמונת.

תסמונת טורט טיפול אלטרנטיבי

תסמונת טורט טיפול אלטרנטיבי בטיקים – והאם ניתן לשלוט בהם?

בכדי לאבחן כי אכן מדובר בתסמונת טורט, חשוב לשים לב כי הטיקים נמשכים לפחות שנה, מופיעים מספר פעמים ביום, כמעט בכל יום, וכי קיים שילוב בין טיקים מוטוריים, כגון טיקים בעין, לבין טיקים קוליים. טיקים יכולים להופיע גם מסיבות אחרות, כגון תרופות מעוררות, ולכן האבחון כאן הוא קריטי.

כאשר האדם חווה התרגשות, עייפות מוגזמת, לחץ או חרדה, הטיקים נוטים להתגבר. כאשר האדם מתרכז ומתמקד בדבר מה ספציפי, שכיחות הטיקים יורדת. ניתן לשלוט בטיקים בפרקי זמן קצרים, אך הדבר דורש התמקדות וריכוז. חשוב לציין כי במקרים רבים בהם האדם מתרכז וחווה ירידה בתדירות ותכיפות הטיקים, לאחר מכן תהיה סוג של רגרסיה והם יופיעו יותר.

חשוב להתאים כל טיפול אלטרנטיבי בתסמונת טורט לגיל, למצב הפיזי והנפשי של כל מטופל.

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: