סובלים מפחד להיות לבד? קחו לכם ספר ליד!

תוכן עניינים

פחד להיות לבד הוא משהו שלא מעט אנשים סובלים ממנו – ילדים, בני נוער ומבוגרים גם יחד. הפחד הזה מקורו מכל מיני סיבות וסיטואציות. זה יכול להיות כתוצאה מאיזושהיא טראומה שחווינו במהלך החיים שלנו, זה יכול להיות בשל הסביבה שאנחנו נמצאים בה כמו למשל בבית גדול עם המון חדרים ואז אם שומעים רעש קטן יש תחושה שיש מישהו בבית… הפחד הזה גורם לסוג של שיתוק, הוא מרעיד את הגוף ויש גם מקרים חריגים בהם מתפתח לו להתקף חרדה. אחת הדרכים להתמודד עם פחד להיות לבד היא באמצעות ספרים. איך ספרים יכולים לעזור? ספרים מכניסים אותנו לתוך עולם שלם, עולם דמיוני או עולם מקביל לעולם שלנו, תלוי איזה ספר אנחנו בוחרים.

 

בחירת ספר להתמודדות עם פחד להיות לבד

הסופר והמטפל בשיטת הביבליותרפיה אורי אלטר מספר כי אחד הדברים הכי חשובים שיסייעו בהתגברות על הפחד ולא רק מלהיות לבד, אלא כמעט כל פחד שאנו חווים, הוא בחירת הספר. למשל, אם אנחנו כבר נמצאים בסיאטוציה כזו, פחות כדאי לבחור בספרי מתח או אימה, גם ספרי הרפתקאות יכולים להכניס אותנו לסוג של מתח וסטרס.

במקומם, עדיף לבחור ספרי הומור, ספרים שמצחיקים אותנו, ספרים על נושא או תחום מסוים שאנחנו אוהבים ואז יהיה לנו הרבה יותר קל להתחבר אליהם. יש גם ספרים שממש תורמים להרגעה כמו למשל ספרי קומיקס או ספרי מדע בנושאים של חלל או בעלי חיים. הרעיון הוא לבחור ספרים שהם קלילים ולא כאלה שיכניסו אותנו לסוג של מנגנון סטרס שיכול להעצים אותו. עוד דבר שיכול מאוד לעזור, בעיקר במצבים כאלה של להיות לבד הוא לדמיין תוך כדי קריאה שיש איתנו מישהו בחדר, מישהו שאנחנו אוהבים, מישהו שעושה לנו טוב על הלב.

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: