טיפול אלטרנטיבי בילדים – דרך הספרים

תוכן עניינים

לא פשוט להיות ילד. איש קטן המסתובב לו בעולם עם לא מעט שאלות ולפעמים מרגיש שהעולם קצת גדול עליו. לעתים נוצר מצב שבו ילדים מפתחים חרדות, קשיים חברתיים, תחושות שהם לא מסוגלים וכך בעצם הביטחון העצמי שלהם נפגע. לילדים יש נפש כל כך רכה ועדינה, כזו שמתעצבת כל הזמן וכל חוויה הכי קטנה, טובה או פחות טובה משפיעה עליהם. ילדים רק לומדים עם הזמן כיצד לאזן ולווסת את עצמם ואת הרגשות שלהם ויש לא מעט ילדים שזקוקים לטיפול כדי להתמודד עם כל מיני סוגים של מצבים. אחת הדרכים לטפל במגוון של מצבים היא באמצעות סיפורים. מדובר בסוג של טיפול אלטרנטיבי בילדים שנקרא גם ביבליותרפתיה.

 

איך נעשה טיפול אלטרנטיבי בילדים באמצעות ספרים, קריאה וכתיבה?

בטיפול ביבליותרפתיה שם המטפל דגש על קריאת הסיפור ולעתים גם על כתיבה. האמצעים הסיפוריים, הדימויים והסיטואציות או ההתרחשויות שהילד מדמיין כתוצאה מהסיפור מאפשרים לעלות בחדר הטיפולים המון התמודדויות של חיי היום יום. אותו סיפור משרת את החלקים הלא מודעים של הילד וכך מתאפשרת דרך הטקסט גישה לרגשות ומצבים עדינים שקשה להתייחס אליהם באופן ישיר ומודע. יש לא מעט מצבים בהם ילדים נמשכים לנושאים מסוימים בסיפור אבל הם לא עושים את זה בצורה מודעת. אורי אלטר למשל מציג בסיפורים שלו כל מיני התמודדויות שמאפשרים למטפלים אלטרנטיבים להעלות את הפחדים דרך הסיפורים.

באילו מצבים ניתן לטפל באמצעות גישה זו?

  • פחדים של ילדים למשל פחד מחושך, פחד ממפלצות, פחד מטיסות, פחד ממעליות ועוד…
  • ספרים ככלי טיפולי משמשים גם עבור חרדות
  • אגרסיביות והתפרצויות זעם
  • ביטחון ודימוי עצמי נמוך
  • חוסר שליטה
  • בעיות קשב וריכוז
  • התמודדות עם משבר בחייו של הילד כמו פרידה של ההורים, מחלה, אבדן, מעבר לגן או בית ספר חדש ועוד…

 

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: