טיפול בפחדים – סוגי טיפולים וחידושים בתחום

תוכן עניינים

פחדים וחרדות מהווים מנגנון פסיכולוגי הישרדותי, הרי בעבר הם עזרו לבני אדם להתמודד עם כל מיני סוגים של סכנות. חשוב לעשות אבחנה בין פחד לבין חרדה. שמדובר באיום שהוא מוכר וברור לנו, משייכים את זה לפחד, אך כאשר התחושה הנלווית קשורה למגוון גורמים שקשה לזהות או לשים עליהם את האצבע, זו חרדה. סוגי טיפול בפחדים ניתן בהתאם לגיל האדם הסובל מהפחד, סוג הפחד ממנו הוא סובל, העוצמה והתדירות שלו, עד כמה הוא פוגע באיכות חייו ומשתנים נוספים. כל טיפול שתבחרו מתמקד בגורמים מרכזיים המעוררים את אותם פחדים ולפעמים צריך לשלב יותר משיטה אחת.

 

טיפולים חדשניים מבחינה טכנולוגית

אחד הטיפולים החדשניים בהם החלו לטפל בילדים, בני נוער וגם במבוגרים הסובלים הן מפחדים והן מחרדות הוא טיפול במציאות מדומה. למעשה, המטופל מרכיב משקפי מציאות מדומה ונכנס לתוך עולם מקביל אשר מייצר עבורו חוויה שונה ויוצאת דופן העוזרת לתת המודע והמודע שלו להתגבר על הפחד. הטיפול עדיין נמצא בשלבים התנסותיים ועם הזמן הוא תופס עוד ועוד תאוצה.

 

טיפול בפחדים התנהגותי קוגנטיבי

מדובר בטיפול הכי נפוץ לחרדות. הטיפול למעשה ממקד תהליכים מחשבתיים והתנהגותיים אצל המטופל אשר מגבירים אצלו את תחושת הפחד. כדי שהפחד והחרדה יופחתו באופן ניכר, המטפל יסייע למטופל לשנות את דפוסי החשיבה שדרכם הוא למעשה תופס את המציאות.

טיפול ביופידבק

מדובר בטיפול הנעשה באמצעות מכשיר מיוחד. המכשיר בודק מגוון של תסמינים פיסיולוגיים אשר באים לידי ביטוי כחלק מהפחד והחרדה. המטפל על פי המדדים עוזר למטופל איך הוא יכול לשלוט בתגובות הללו. לפעמים נהוג לשלב את הטיפול הזה עם טיפול התנהגותי קוגנטיבי.

 

יש שיטות נוספות לטפל בפחדים וחרדות כמו טיפול רגשי דינמי, היפנוזה, טיפול ממוקד טראומה, הומאופתיה, טיפול תרופתי ועוד…

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: