מה הקשר בין עישון קנאביס למחלות נפש?

תוכן עניינים

אחד הדיונים היותר פופלאריים בשיח הן במדינות העולם המערבי והן כאן בישראל הוא הדיון על עישון קנאביס. מצד אחד אנו עדים לפלאי הקנאביס בהקשר של טיפול בעיות ומצבים רפואיים קשים לצד סיוע במחלות כרוניות כמו אפליפסיה, סרטן וכאבים כרוניים מסוגים שונים, מצד שני לא מעט מחקרים מעידים על כך שעישון קנאביס בטווח הארוך פוגע בתהליכים קוגנטיביים ומוציא את המאזן הנפשי מאיזון. בחרנו שני מחקרים גדולים שנעשו בשנים האחרונות על עישון קנאביס, כל אחד מהם, מציג את הצד שלו על השפעותיו של החומרים הפעילים בצמח, בעצם ניסינו למצוא את הקשר בין עישון קנאביס למחלות נפש.

 

קנאביס בהקשר השלילי

אחד המחקרים הגדולים שנעשו על עישון קנאביס אי פעם ונחשף בשנת 2017 לעיתונות מציג את היתרונות אל מול החסרונות של עישון קנאביס. למעלה מ-22 מליון אנשים השתתפו במחקר הזה.  נמצא כי עישון קנאביס מגביר את הסיכוי של האדם לפתח מגוון של מחלות נפשיות ביניהן דו קוטביות, סכיזופרניה והפרעות חרדה קשות, לעתים אף מוביל לדיכאון ופגיעה בלמידה ובריכוז. הוא גם פוגע ללא ספק ביכולת של האדם להפעיל שיקול דעת ולנהוג. תינוקות שנולדו לנשים אשר מעשנות מריחואנה בזמן ההריון, נולדים במשקל נמוך יותר בהשוואה לתינוקות במשקל גבוה לנשים שלא עישנו כלל.

קנאביס בהקשר החיובי

למרות ההקשרים הקשים והבלתי מעורערים, עדיין אי אפשר לקחת לו את הכבוד המגיע לו. קנאביס רפואי יעיל בטיפול בכאבים כרוניים אצל מבוגרים, הוא עוזר לשפר את השינה אצל אנשים הסובלים מבעיות שינה קשות, מקל במצבים של בחילות כתוצאה מטיפולי כימותרפיה ולא סתם הוא מאושר לטיפול במצבים כמו קרוהן, קוליטיש, תסמונת טורט, איידס, סרטן, פוסט טראומה ומצבים רפואיים נוספים.

 

אז מה הקשר בין עישון קנאביס למחלות נפש?

לסיכום, כמו כל דבר עם אפקט שלילי, תמיד אפשר למצוא גם את הדברים החיוביים ולהיפך. אם מחפשים את הקשר בין עישון קנאביס למחלות נפש אפשר למצוא דעות לכאן ולכאן.

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: