חשיבותם של ספרים ככלי טיפולי לילדים

תוכן עניינים

שני עולמות שמחברים זה עם זה באופן פשוט מושלם הוא עולם הילדים ועולם הספרים. באמצעות הספרים אנחנו יכולים להעביר מסרים, מידע ושלל אינפורמציה עבור הילדים שלנו בכל נושא שבעולם ובהתאמה מושלמת לגיל ולהתפתחות של הילד שלנו. ככל שנתחיל להקריא לילדים שלנו סיפורים וספרים מגיל צעיר יותר, כך הסיכוי שהם יתחברו לעולם הזה יעלה. למעשה, אנו רואים איך הילדים שלנו לוקחים חלק בעולם הספרים בהמון הזדמנויות, פרט לביתנו שלנו, כגון דרך הצגות ילדים, בגן, בפעילויות שהם לוקחים בהם חלק כמו ימי הולדת או חוגים ועוד. שימוש נוסף ומשמעותי הוא השימוש בספרים ככלי טיפולי.

ספרים ככלי טיפולי

ספרים ככלי טיפולי, חווייתי, לימודי ועוד…

אחד הנושאים הפופולאריים בספרי ילדים הוא נושא הרגשות. אצל הרבה מאוד ילדים, כל נושא הרגשות מאוד מועצם והם מתקשים לווסת את עצמם. בהקשר זה, ספרים משמשים ככלי טיפולי מצוין. כאן טיפול בקריאה בא לידי ביטוי. כמו כן, עבודה על קשת הרגשות והסבר עליהם דרך הספרים יכול מאוד לעזור, למשל על ידי שימוש בצבעים, ציורים של הרגשות עצמם בכל מיני דרכים ועוד.
נושא נוסף שמאוד פופולארי דרך הספרים הוא גמילה מחיתולים. הורים רבים חווים קשיים עם התהליך והספרים העוסקים בנושא מאוד עוזרים.
דרך עולם הספרים אפשר אף לספר לילדים על העולם שלנו, ללמד אותם על הטבע, עונות השנה, חגים, ללמד אותם איך סופרים ועוד. יש כמה סופרי ילדים ששווה להכיר ביניהם: מרים רות, לאה גולדברג, אורי אלטר, אריק קרל, נחום גוטמן ועוד.

ספרים לילדים תורמים רבות לתהליך ההתפתחותי שלהם, עוזרים לפיתוח תהליכים קוגניטיביים, מעשירים את הדמיון ואת היצירתיות. חשוב לבחור ספרים שתואמים את המטרות שלכם, מתאימים לילדים בהיבט של גיל והתהליך ההתפתחותי בו הם נמצאים. ניתן גם לשלב ספרים אינטראקטיביים שהופכים את הילדים לפעילים. יתרה מכך – ערך מוסף וייחודי של הספרים והקריאה הוא כי ניתן לשלבם כחלק מתוך טיפולי רפואה משלימה לילדים.

אבידן שקולניק
אבידן שקולניק

אבידן שקולניק הוא כתב מומחה בעל ניסיון עשיר בתחום העישון והטבק. החיבור לתחום של עישון, טבק וקנאביס היה טבעי ומתבקש, מתוך שאיפה לסקור ולתת מידע איכותי בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: